aranżacja ogrodu

Mogłoby się wydawać, że aranżacja ogrodu będzie tym prostsza, im jest on mniejszy. Nic podobnego! Chociaż w małym ogrodzie jest mniej miejsca do zagospodarowania, znacznie trudniej zrobić to tak, by zapewnić mu odpowiednią funkcjonalność i jednocześnie uniknąć poczucia ciasnoty. Jak więc zabrać się za aranżację małego ogrodu?

Pierwszy i najważniejszy krok – pomysł

Bez względu na to, gdzie i w jakim stylu będzie urządzony ogród, przede wszystkim należy mieć plan działania. Szczególnie w przypadku małych przestrzeni, w których każdy detal będzie dobrze widoczny, należy odpowiednio wkomponować każdy element wyposażenia, jaki ma się w nich znaleźć. Aspekty, które w szczególności należy wziąć pod uwagę w trakcie tworzenia projektu, to:

  1. funkcjonalność,
  2. przeznaczenie ogrodu,
  3. nasłonecznienie zagospodarowywanego terenu,
  4. ukształtowanie terenu.

Bez względu na to, jaki będzie ogród, funkcjonalność powinna być jego podstawową cechą. Utrzymanie go w dobrej formie powinno być stosunkowo wygodne i nie sprawiać właścicielowi nadmiernych kłopotów. Określenie przeznaczenia ogrodu również jest kwestią bardzo istotną, ponieważ niewielkie rozmiary ogrodu oznaczają, że nie wszystko się w nim zmieści. Należy zdecydować, czy ogród ma być miejscem do relaksu, uprawy warzyw, a może jego głównym elementem ma być przytulna altana? Innymi alternatywami mogą być też ogródki skalne, oczka wodne oraz place zabaw dla dzieci. Naturalnie ukształtowany teren może być podczas aranżacji zarówno przyjacielem, jak i wrogiem. Z jednej strony, naturalne, ładnie uformowane pagórki i spady mogą dodać ogrodowi wiele uroku, z drugiej stać się koszmarami projektanta, jeśli nie będzie dało się ich wkomponować w wymarzoną aranżację. Poziom nasłonecznienia ogrodu ułatwi natomiast podjęcie decyzji o tym, gdzie i jakie rośliny należy posadzić.

Jak dobrać rośliny do małego ogrodu?

Wybierając rośliny, należy przede wszystkim kierować się ich wymaganiami, tempem wzrostu oraz ich zgodnością. Warto zdecydować się na stosunkowo niewielkie, uniwersalne rośliny, które nie przytłoczą ogrodu. Te o jasnych liściach powodują optyczne powiększenie ogrodu. Dobrze sprawdzą się gatunki zimozielone, które będą prezentować się dobrze o każdej porze roku i pozwolą na ograniczenie liczby posadzonych roślin. Ograniczenie ilości drzew pozwoli na uniknięcie zacienienia ogrodu. Alternatywą jest ich regularne formowanie, które umożliwi osiągnięcie i utrzymanie odpowiednich rozmiarów, jednak bardzo często proces ten trwa nawet kilka lat. Jeśli w ogrodzie są już jakieś drzewa i krzewy, warto dobrze przemyśleć ich wycinkę – odpowiednio zadbane, mogą okazać się bardzo cennym elementem wystroju.

Harmonia elementów wystroju

Elementy wystroju ogrodu, takie jak meble, rzeźby, oczka wodne, czy nawet samo ogrodzenie, powinny ze sobą ściśle współgrać. Bardzo ważne jest, aby stylem odpowiadały nie tylko aranżacji samego ogrodu, lecz także i domu. W przypadku małych ogrodów dobrze jest zastosować masywne bryły delikatnymi, ażurowymi kształtami. Ilość dekoracji także powinna być ograniczona, a kolorystyka raczej stonowana, ponieważ nadmiar detali i rozpraszających kolorów wywoła poczucie ciasnoty.

You May Also Like

Jakie rośliny do oczka wodnego warto wybrać?

Nie jest tajemnicą, że oczka wodne mogą pochwalić się całkiem imponującym gronem…

Kilka koncepcji na piękny ogród

Wielu z nas marzy o domu z pięknym ogrodem, w tym miejscu…

Ogród w stylu angielskim – co warto wiedzieć?

Ogród w stylu angielskim to przede wszystkim naturalność. Nie znajdziemy w tym…